Dr. Haluk Alan kimdir?

1965 yılında Adapazarı'nda doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adapazarı'nda okudu.
1989 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Çeşitli illerin Sağlık Müdürlüklerinde; Sağlık Müdür Yardımcılığı, Akıl ve Ruh Sağlığı Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Mezuniyetinden sonra, “Psikoloji yüksek lisansını” Muğla Üniversitesi Psikoloji bölümünde; “DİYABETES MELLİTUS’DA GÖZLENEN DUYGUSAL VE KENDİNİ DÜZENLEME STRATEJİLERİ İLE BU FAKTÖRLERİN GENEL İYİLİK HALİ VE FİZİKSEL SAĞLIKLA İLİŞKİSİ” konusundaki tez çalışmasıyla ve "Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını" "SOSYAL FOBİDE BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ VE HİPNOZUN BİRLİKTE KULLANIMI" çalışmalarıyla tamamlayarak, Klinik Psikoloji Bilim Uzmanlığı ünvanını aldı.

Uzun yıllara dayanan yoğun okumalar, sentezler ve uygulamalar sonrası; “HYT, Hipnotik Yeniden işleme Terapisini” ve "ZYT,Zihinsel Yeniden işleme Terapisini" geliştirdi. Her iki terapi tekniğine yönelik Psikiyatr, Doktor, Diş Hekimi, Psikolog ve Psikolojik Danışmanlara eğitimler vermektedir. Başta travmalar ve stres yönetimi olmak üzere kaygı bozuklukları, fobiler ve alışkanlıkların tedavisinde kullanılan HYT, kısa süreli ve etkin bir terapi tekniği olarak dikkat çekmektedir. Farkındalık temelli meditatif tekniklerin HYT uygulamalarıyla entegrasyonundan oluşan ZYT, günlük yaşamın stresinden uzak, huzurlu ve güvenli bir yaşamı sağlaması anlamında önemli faydalar sağlamaktadır. Dr. Sinan Güzel'le birlikte Klinik Hipnoz Akademisini kurmuşlar ve Etik temelde bilimsel kökenli Tıbbi (Medikal) Hipnoz (Hipnoterapi) eğitimleri vermektedirler.

1986 yılından bu yana, çeşitli gazete ve dergilerde bir çok makaleleri ve dizi yazıları yayınlanmıştır. “Okulda ve Hayatta ZİRVEYE DOĞRU”, “Terapi Odası Notları: İLİŞKİLER”, “Sosyal Fobi Tedavisinde BİLİŞSEL HİPNOTERAPİ”  isimli kitapları yayınlanmıştır. “Vajinismus Tedavisinde Bilişsel Davranışçı Regresif Hipnoterapi” ve “İleri Hipnoz Teknikleriyle HİPNOTERAPİ”  kitablarının editör ve eşyazarıdır. Hipnotik Yeniden İşleme Terapi teknikleri ve Bilişsel Hipnoterapi üzerine kitap çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca, “Klinik Hipnoz” ve “Tıbbi Hipnozu Öğrenmek” kitaplarını Türkçe’ye kazandıran tercüme ekibinin içinde yer almıştır.

Psikoterapi Enstitüsü, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Tıbbi Hipnoz Derneği ve Sağlık Bakanlığına bağlı olarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitelerinde Sağlık Bakanlığınca düzenlenen Tıbbi Hipnoz kurslarında Eğitmen olarak görev almıştır. Tıbbi Hipnoz Derneği tarafından yayınlanmakta olan “Tıbbi Hipnoz Bülteni” dergisinde editörlük görevine halen devam etmektedir.

Hekimlere ve psikologlara yönelik; “İleri Hipnoz Teknikleriyle Hipnoterapi”, “Hipnotik Yeniden İşleme Terapisi” , “Zihinsel Yeniden işleme Terapisi” ve “Bilişsel Davranışçı Hipnoterapi”eğitimleri vermektedir.

“İnsanın Psikolojik Boyutu”, “Stresle Başetme”, “Yaşam ve İşyaşamında Tükenmişlik”,”Anne – Baba ve Çocuk”. “Başarı ve mutluluk”, “Motivasyon”, “iş yerinde yaşam”, “iş yerinde motivasyon”, “Okul Başarıları”, “kişiler arası iletişim”, “aile içi iletişim” , “kişisel gelişimde hipnoz” ve “Hipnozla hızlı okuma” konularında çeşitli illerde düzenlenen ( İstanbul, Ankara, Antalya, Muğla, İzmir, Sakarya, Denizli…) toplantılara konuşmacı olarak katılmış ve seminerler vermiştir.

 

Dr. Alan, yasaların kendisine tanıdığı çerçeve dahilinde hekimlik mesleğini PsikoTera-Denizli’’de sürdürmekte olup, “Klinik Psikoloji ve Psikoterapi” alanındaki bilimsel çalışma ve tedavi/terapi uygulamalarına devam etmektedir.

Dr.Alan; “Türk Psikologlar Derneği”, “Türk Tabipleri Birliği”, “Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği”, “Aile ve Evlilik Terapileri Derneği”, “Tıbbi Hipnoz Derneği”, “Psikoterapi ve Hipnoz Derneği”, “Psikoterapi Enstitüsü” ve “EMDR Derneği” üyesidir.

“Haluk Alan, Dr. Tülay Hanım ile evli olup, biricik kızları Serra Seylin’in babasıdır.”

Eğitimlerini aldığı ve uyguladığı terapi yaklaşımları şunlardır;