Yıllar önce çocuklukla gençlik arasındaki ince çizgide gezinirken matematik dersinden almış olduğum bir not hayatımın geri kalan bölümünün kökten değişmesine neden olmuştu. Sınıfta herkesin gözü önünde adeta yıkılmıştım. Ama o an bir şeye karar vermiştim; ” Bu benim kaderim olamazdı, ben de pekalâ başarılı olabilirdim. Şu an bu konuda herhangi bir şey bilmiyordum ama nasıl başarılı olacağımı, başarılı olanlara sorabilirdim. Onlar nasıl çalışıyorsa ben de çalışabilirdim, onlar benden pek farklı değillerdi, onlar yapıyorsa bende yapabilirdim …”


Hemen çevremde bir araştırma yaptım. Bu küçük araştırma neticesinde elime ilk olarak merhum Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’ in ” Gençlerle Baş başa ” isimli kitabı geçti. Daha sonra bunu Dale Carnegie’ nin kitapları ve diğerleri takip etti bu arada o yıllardaki öğretmenlerimin katkılarını da unutamam.
Bu kitaplardan ve öğretmenlerimden “verimli çalışma” üzerine bir çok yeni bilgiler öğrendim. Bunları uygulamaya başladıkça, başarı oranım da artmaya başladı. Bu değişim öylesine hızlı gerçekleşiyordu ki, yakınlarım bile şaşırıyorlardı. İlk yarı dört zayıfım vardı ama, ikinci yarıda teşekkür almıştım.
Bu kitaplar dünya görüşlerim ve sosyalitem üzerine de oldukça olumlu etkiler yapmışlardı. Varlığımın farkına varabilmiştim. Artık ben de planlı ve programlı başarılı bir öğrenciydim.


Şu an elinizde tuttuğunuz kitabın, düşünce aşamasındaki ilk tohumları, işte o zamanlar atıldı.
Belki bir borç öder gibi, bu konuda bir kitap yazmayı görev telakki ettim. Kendime karşı vermiş olduğum sözü yerine getirebilmenin engin hazzını yaşıyordum.
Bu konuda piyasada bir çok kitap var. (bkz. Kaynakça ve ek okuma) Hepsi değerli. Hepsinden alınabilecek bir çok şey var. Ama ben bu kitapta kendi düzenimi (bir çok eserden de yararlanarak) yazdım.


Özellikle araştırmalarla ilgili olarak, M.E.B. yayınlarından faydalandım. Eski yayınlar olmasına rağmen, etkinliklerinin halen devam ediyor olması önemlidir.
Bu itibarla, bir tek öğrencinin, bir tek dersten bile olsa, iyi bir not alarak onun mutlu olmasını sağlayan, kendine güvenini pekiştiren hangi yayın olursa olsun, sahibini kutlamak gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda çalışma yapan herkese de sırf bu yüzden teşekkür ediyorum.